Lista aktualności Lista aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Lesie Tylickim

Z pewnością to wydarzenie dla wszystkich Polaków jest bardzo ważne, dlatego tradycją stało się, że od kilku lat, 11 listopada spotykamy się w lesie Tylickim w świątecznych i patriotycznych nastrojach.

Rok 1918, godzina 5:20, wagon kolejowy w lesie Compiègne. To tam oficjalnie zakończono I wojnę światową, podpisując  rozejm pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim.

101 lat minęło odkąd Polska odzyskała suwerenność. Mądrość, męstwo i odwaga ówczesnych włodarzy zaważyła na losach Państwa Polskiego.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości.                          (J. Moraczewski „Przewrót w Polsce”).

 

Obchody rozpoczęła Pani Nadleśniczy Anna Krzyżanowska, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie i zachęcając do aktywnego udziału. Następnie o polskości i patriotyzmie opowiedział krótko Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Pan Tomasz Waruszewski. Jak co roku, harcerze odczytali apel poległych a Proboszcz Parafii w Bratianie Ksiądz Kanonik Edward Barański poprowadził  wspólną modlitwę za niepodległą Polskę. Na zakończenie części oficjalnej, pod opieką Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie Pana Michała Wróblewskiego, wspólnie odśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych. Po złożeniu kwiatów pod kapliczką na starym dębie, wszyscy uczestnicy z radością udali się w kierunku płonących ognisk, aby posilić się gorącym poczęstunkiem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich w Bratianie. Liczba osób włączających się w obchody z roku na rok rośnie, a uroczystość dzięki aktywnemu udziałowi wszystkich gości, ma radosny i jednocześnie uroczysty charakter. Wydarzenie uświetniało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, Rodzinny Zespół Sygnalistów Myśliwskich działający przy Nadleśnictwie Iława, Związek Harcerstwa Polskiego, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Łowieckich oraz Szkół Podstawowych.

Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku!