Lista aktualności Lista aktualności

Orzeł wylądował !!!

Groźny drapieżca leśny został wczoraj schwytany przez Służbę Leśną na terenie naszego Nadleśnictwa, dokładnie w leśnictwie Ostrów. Mieliśmy obawy, że „już se więcej nie polata”

Bielika zauważył leśniczy Jacek Słowik podczas wykonywania codziennych czynności służbowych. Jego zachowanie od razu zwróciło uwagę  leśniczego, ponieważ drapieżnik nie uciekał, nie oddalił się nawet w momencie gdy obcy zbliżył się na niewielką odległość. Po krótkiej obserwacji leśniczy stwierdził, że bielik ma problemy z jednym skrzydłem i na pewno nie poleci.

Bielik jest największym ptakiem drapieżnym występującym w Polsce. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2,5 m. Od początku lat 80 odnotowuje się stopniowy wzrost liczby bielików w naszym kraju do 210–240 par pod koniec lat 80, 430–500 par pod koniec lat 90, natomiast w roku 2008 stwierdzono już 767 par. Jest to skutek m.in. objęcia ochroną lęgowisk większości ptaków drapieżnych gniazdujących w Polsce. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda. Na terenie Nadleśnictwa Iława mamy 7 takich stref.

Po konsultacjach postanowiono ptaka odłowić i przekazać do specjalistycznej jednostki, która mogłaby pomóc w powrocie do zdrowia. Bielik trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku, do zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Olsztynek. Podejrzewamy, że jego dolegliwości są skutkiem ostatnich wiatrów. Raczej mniej spotykane są walki lub konflikty z innymi przedstawicielami tego gatunku. Bieliki tolerują w rewirach łowieckich młode ptaki, prawdopodobnie przede wszystkim własne potomstwo z poprzednich lęgów. Są raczej mało agresywne w stosunku do osobników własnego gatunku do tego stopnia, że zimą przy padlinie widuje się grupy liczące kilkanaście ptaków. Oprócz padliny w naszej okolicy główną część diety stanowią ryby, a oprócz nich ptaki wodne.


Ciekawa jest przynależność taksonomiczna bielika. Otóż według najnowszych danych bieliki nie są tzw. orłami właściwymi, klasyfikuje się je jako orłany.  W Polskiej taksonomii Orzeł bielik stracił w swej nazwie słowo „orzeł”.
Nasz leśny kolega znalazł puki co schronie w bezpiecznym miejscu. Będziemy sprawdzać jak się miewa i mamy nadzieję, że już niedługo zacznie znów patrolować z lotu leśne ostępy.