Lista aktualności Lista aktualności

Zdążyć przed drzewami

Wiosna to chyba najpiękniejsza pora roku. Przyroda budzi się po długiej zimowej szarości i bezczynności. Zanim wybuchną soczystą zielenią liście drzew tuż przy ziemi toczy się wyścig na śmierć i życie. Kto się ściga? Ta grupa roślin nosi nazwę geofity. Pojawiają się zaraz po stopnieniu śniegu, a kończą swój cykl życiowy w momencie pojawienia się liści w koronach drzew. Rośliny te są drobne, niewysokie, gdyż nie rozbudowują swojego „ciała”nad ziemią. Wszystko co wytworzą gromadzą w umieszczonych pod powierzchnią ziemi organach wegetatywnych: kłączach, bulwach, cebulkach. Ich niewielkie rozmiary wynikają także z tego, że wiele z nich ma bardzo krótki czas na wegetację.

Najbardziej charakterystyczne geofity z lasów iławskich to: zawilec gajowy, zawilec żółty, przylaszczka pospolita, śnieżyczka przebiśnieg, złoć żółta, kokoryczka wielkokwiatowa, ziarnopłon wiosenny, konwalijka dwulistna, miodunka ćma. Zapraszamy do lasu, sprawdźcie sami kto na razie wygrywa ten szalony florystyczny wyścig. 

 

Geofity to rośliny ziemnopączkowe. Nazwa ta pochodzi z greckiego i znaczy: geo – ziemia i phyton – roślina. Czyli są to rośliny, które mają pod ziemią pączki odnawiające, które spędzają niekorzystny dla wegetacji okres roku w organach podziemnych – bulwach, kłączach i cebulach.