Asset Publisher Asset Publisher

Europejskie Dni Archeologii

„Iławski Biskupin- leśne sedno dziedzictwa kulturowego” - pod takim tytułem 16 czerwca 2023r. odbyły się obchody Europejskich Dni Archeologii, przedsięwzięcie objęte patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pradziejowa osada obronna zlokalizowana jest w leśnictwie Starkowo na półwyspie zarośniętego jeziora Piotrkowskiego. Przebadana w latach 1929-1931 przez Waldemara Heyma z Prowincjalnego Muzeum Zachodniopruskiego w Kwidzynie.
Osadę zamieszkiwała ludność z kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Na jej terenie odkryto osiem domów z podcieniami - wzniesionych w konstrukcji słupowej w wokół centralnego placu z większym budynkiem, tzw. domem zgromadzeń. W chwili obecnej pozostałości osady są zarośnięte lasem, a szczegóły jej lokalizacji oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów prawie nie dostrzegalne.

Na zaproszenie Nadleśnictwa Iława oraz Pana Wiesława Skrobota- regionalisty, historyka, odpowiedzieli: przedstawiciele parku krajobarazowego, nauczyciele, leśnicy pasjonaci historii, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zajmujących się badaniem minionych dziejów, regionaliści. Obchody Europejskich Dni Archeologii uświetnili przedstawiciele Narodowego Instytutu Archeologii. Spotkanie miało na celu zwrócić uwagę jak pomimo braku czytelnej formy obiektów archeologicznych rozpoznawać, a przez to mieć wpływ na ochronę reliktów osadnictwa. Część merytoryczna, którą poprowadził p. Wiesław Skrobot odbyła się w siedzibie nadleśnictwa, następnie udaliśmy się w teren, w okolice osady pochodzącej z epoki żelaza.

Zgodnie z założonym celem efektem warsztatów była szeroka dyskusja dotyczącą możliwości upowszechnienia wiedzy na temat istnienia osady, sposobów na jej udostepnienie oraz dalsze możliwości ochrony tak cennego obiektu.