Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny

Nadleśnictwo Iława propaguje ideę biegów na orientację oraz udostępnia fragmenty lasu do uprawiania tej dyscypliny.

Zielony Punkt Kontrolny to tworzenie sieci stałych punktów kontrolnych oraz wykonywanie specjalistycznych, bardzo szczegółowych map według norm ustanowionych przez Międzynarodową Federację Orienteeringu.

Bieg na orientację zwane też Orienteering'em to dyscyplina w  której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.

Mapa do biegu na orientację jest bardziej szczegółowa od tradycyjnej mapy topograficznej. Sporządzana jest według zasad określonych przez IOF. Większa część rysunku mapy przedstawia tzw. przebieżność lasu, która ma wpływ na wybór wariantu biegu do punktu kontrolnego. Kolor biały przedstawia las bardzo dobrze przebieżny, żółty teren otwarty (np. łąka, pola uprawne), odcienie zielonego – gęstość roślinności wpływającą na tempo biegu (ciemnozielony – roślinność hamująca bieg o 90% i więcej), niebieski – obiekty wodne (strumienie, bagna, jeziora, studnie, hydranty itp.), brązowy – rzeźba terenu (górki, obniżenia, muldy, kopce itp.), czarny – pozostałe szczegóły mogące pomóc w dokładnym umiejscowieniu się na mapie (drogi, kamienie, paśniki, ambony itp.).

Zielony Punkt Kontrolny – Iława Smolniki to projekt zrealizowany przez Nadleśnictwo Iława we współdziałaniu z Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związkiem Biegu na Orientację, na rzecz lokalnej społeczności, tj. dla wszystkich chętnych do poruszania się w terenie i skorzystania ze specjalistycznej i aktualnej mapy w skali 1:10000.

Mapa Iława Smolniki obejmuje tereny leśne na południe od Iławy aż do wysokości miejscowości Smolniki. Tereny są urozmaicone pod względem rzeźby i przebieżności. Znajdziemy tu liczne drogi leśne ,obniżenia i wzniesienia. W czasie marszu i biegu należy także uwzględnić cieki wodne, liczne dołki i rowy, które są pozostałością i śladem po okresach wojennych zawieruch. Punkty kontrolne, w postaci drewnianych słupków są rozmieszczone w różnych miejscach na obszarze blisko 6 kilometrów, a jest ich razem 32. W materiałach do pobrania oprócz mapy z wszystkimi punktami kontrolnymi, dostępne są także mapy z czterema propozycjami tras o różnych długościach (najdłuższa 7,5 km i 18 punktów kontrolnych, najkrótsza 4,4 km długości i 10 punktów kontrolnych). Mapy z trasami są wielkości Formatu A4, dzieki czemu można je łatwo drukować. Propozycje tras przedstawione są zgodnie z zasadami ustalonymi w orientacji sportowej tzn. kolejność zaliczania punktów jest narzucona, a punkty opisane za pomocą piktogramów. Zaplanowane są dwa miejsca  na start  (S1 oraz S2) oraz dwa miejsca końcowe tras (F1 oraz F2).

 

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo, na którym nam również bardzo zależy, w głównej mierze zależy od Ciebie. Prosimy przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa, zapoznaj się z regulaminem obowiązującym na obszarze ZPK, jest dostępny tu oraz do pobrania poniżej.